Jelovnik
Pravilna ishrana djece je jedan od glavnih uslova za očuvanje zdravlja, sprečavanje bolesti, pravilan tjelesni rast i duševni razvoj. Pravilna ishrana je posebno važna u predškolskom uzrastu kada dijete intenzivno raste i razvija se.
Da bi se djeci osigurala zdrava, ukusna, prilagođena i zdravstveno ispravna hrana u vrtiću brine čitav tim : medicinska sestra i kuvari.
Kada se planira jelovnik strogo se poštuju potrebe dječjeg organizma u energetskim, gradivnim i zaštitnim materijama. Organizacija rada usmjerena je na stvaranje najboljih uslova rada i eleminisanje mogućih rizika prilikom proizvodnje hrane.
U Predškolskoj ustanovi hrana se sprema u četiri centralne kuhinje. Jelovnik, količina hrane po djetetu, receptrure i asortiman jela je ujednačen za sve vrtiće navedene ustanove. (Za djecu sa zdravstvenim problemima provodi se posebna ishrana uz veliku kontrolu kuhinjskog osoblja, prilagođena dijetoterapiji koja je propisana od strane lijekara specijaliste koji prati zdravstveno stanje ove djece) Svi koji učestvuju u organizaciji ishrane djece u vrtićima se trude da dječji obroci ne budu samo zdravi, ispravni, već i raznovrsni, maštoviti, i da budu dobra osnova za usvajanje zdravih navika.
Jedan od najznačajnijih činilaca za pravilan rast i razvoj, očuvanje i unapređenje zdravlja djece je pravilna ishrana djece u predškolskoj ustanovi i predstavlja adekvatnu zamjenu za najveći dio porodične ishrane, a istovremeno predstavlja i korektor eventualnih nepravilnosti porodične ishrane.
Ishrana djece u predškolskoj ustanovi se realizuje kroz tri obroka i to: doručak, ručak i užina za djecu koja ostaju do 17h.
- Doručak djeca dobijaju u 8,30 h.
- Djeca ručaju od 11,30 – 12h.
- U 14h, služi se voćna ili slatka užina koja je energetski prilagođena smanjenoj fizičkoj aktivnosti djece u tom dijelu dana.
Ishrana je organizovana po važećim normativima kako u količini, kvalitetu ishrane, načinu pripreme tako i po terminima i rasporedu obroka. Djeci se tokom 11-časovnog boravka osigurava 75% dnevnih energetskih potreba. Da bi se zadovoljile ove potrebe i kako bi dječija ishrana bila što raznovrsnija, neophodno je da u svakodnevnom jelovniku budu zastupljene namirnice iz svih sedam grupa i to:
- Žitarice i proizvodi od žita
- Meso, riba, jaja i njihovi proizvodi
- Mlijeko i mliječni proizvodi
- Masti i ulja i proizvodi na njihovoj bazi
- Povrće i proizvodi od povrća
- Voće i proizvodi od voća
- Šećer i šećerni koncentrati
Namirnice iz prve grupe, odnosno, žitarice i proizvodi od žita, neophodne su u dječjoj ishrani zbog visokog sadržaja B vitamina, gvožđa i kalorija, koje su djeci potrebna za rast i razvoj. Kako bi proizvodi napravljeni od ovih namirnica bili što kvalitetniji, koriste se integralno brašno, integralna riža, ovsane pahuljice, itd...